yönergeler | başvuru | ÇUÖS | programlar | haberler | SSS | medya | iletişim | çevirimiçi işlemler  
Genel Sağlık Sigortası
Uluslararası Bir Öğrencinin Sigortalanması
 
6111 sayılı yasaya göre Türkiye'de öğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından isteğe bağlı olarak sigortalanırlar (Resmi Gazete 25 Şubat 2011). Bu sigorta, Genel Sağlık Sigortası (GSS) olarak adlandırılır. Dolayısı ile uluslararası öğrenci olarak Çukurova Üniversitesi'nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin özel bir sağlık sigortası yaptırmalarına gerek yoktur.Uluslararası Öğrenci Sağlık Sigortasını Nasıl Yaptırır?

1. Adana Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'nden öğrenim amaçlı ikamet tezkeresi edininiz.

2. https://tckimlik.nvi.gov.tr sitesine ikamet tezkeresi numarasını ve doğum tarihinizi giriniz. Yabancı kimlik numaranız ekranda belirdiğinde iki adet çıktı alarak birini Çukurova Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na diğerini ise Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Merkezi'ne teslim ediniz.

3. Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Merkezi'nde genel sağlık sigortanızın girişini yaptırınız.

4. Aylık sigorta ödemelerinizi 99xxx ile başlayan yabancı uyruklu kimlik numaranız ile Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank'a yapınız.

Uluslararası Öğrencilerin ödemesi gereken aylık sigorta prim miktarı:
01.02.2013-30.06.2013 tarihleri arasında 39.14 Türk Lirası
01.07.2013-31.12.2013 tarihleri arasında 40.86 Türk Lirası'dır.

ÖNEMLİ AÇIKLAMA:
1.
Uluslararası öğrenciler herhangi bir kamu kurumundan burs almıyor ve Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması bulunan ülkelerden gelip anne babasının sağlık yardımından faydalanmıyorsa üniversite bunlarla ilgili olarak giriş yapar. Daha sonra genel sağlık sigortası (GSS) girişi yapılan öğrencilerin borçları otomatik olarak banka ekranına düşer. Sağlık primi, 5510 sayılı Kanunun 82. maddesine göre belirlenen prime esas kazanç alt sınırının 30 günlük tutarının 1/3'ü üzerinden tahakkuk ettirilir.

2. Yüksek öğrenim gören yabancı uyruklu sigortalılar GSS primlerini eğitim döneminin başladığı tarihten itibaren bir aylık süre içinde ödeyeceklerdir. Bu primlerin tamamının bir aylık süre içinde ödenmemesi halinde, ödenmeyen primlerin tamamı tahsil tarihine kadar hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecektir.

3. Primler ziraat bankası, halk bankası, vakıflar bankası şubelerine yatırılabilir. İlgililer bankaya, yabancı uyruklu kimlik numarası (T.C. numarası) numarasıyla GSS primi ödeyeceğim, diye müracaat ettiğinde borcunu öğrenip ödeme yapabilir.

4. Öğrencilerin aileleri ve kardeşleri genel sağlık sİgortasından faydalanamaz.Sağlık sigortası prim ödemesinden muaf tutulanlar

Çifte Vatandaşlık Kapsamında Türk Vatandaşlığı Bulanan ve
Türk Vatandaşlığından Çıkma İzni Almak Suretiyle Ayrılanlar

     5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. maddesi kapsamındakiler, çifte vatandaşlığı bulunan öğrenciler, Türk vatandaşlığından çıkma izni almak suretiyle ayrılanlar ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa göre Çukurova Ünversitesi'nde uluslararası öğrenci statüsünde yükseköğrenim gören öğrenciler, Türk vatandaşlığı haklarının devam ediyor olması nedeni ile 5510 sayılı kanunun 60. maddesinde belirtilen koşullar çerçevesinde genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına dâhil olurlar.

Burslu Olarak Türkiye'de Eğitim Gören Yabancı Uyruklu Öğrenciler      Yükseköğretim Kurulu tarafından ayrılan kontenjanlar dâhilinde burslu olarak yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilere ait tedavi giderleri, her eğitim döneminde sağlık karneleri Ç.Ü. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından onaylanmak şartı ile Çukurova Üniversitesi tarafından karşılanır.

Türkiye İle Sosyal Güvenlik Anlaşması Bulunan Ülkelerin Öğrencileri
     Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması bulunan ülkelerden gelen ve bu ülkelerde sosyal güvenceleri bulunan öğrenciler sözleşme kapsamında sağlık yardımlarından faydalandırılırlar. Ancak bu statüde bulunan öğrencilerimizin aşağıda belirtilen yöntemleri izleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları ve genel sağlık sigortalılıklarını (GSS) aktif hale getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde öğrencilerimiz 2010/343 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 4. maddesinde belirtilen yol izlenerek borçlandırılacak ve ilgili tutarların ödenmesi sonrasında sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

     Uluslararası öğrencilerin Türkiye'de bulundukları sırada sağlık yardımlarından faydalanabilmeleri için, sözleşme imzalanan ülkelerde bağlı bulundukları sigorta kurumu tarafından “sağlık yardım hakkı belgesi (formüler)”inin bir örneğinin Türkiye’de ikametgâhlarının bulunduğu kentin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine bir örneğinin de Çukurova Üniversitesi'ne gönderilmesi gerekmektedir.

     Sağlık sigortası uygulayan ve Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin sağlık yardımlarından faydalandırılmasına imkân veren “sağlık yardım hakkı belgesi (formüler)” kodları aşağıda belirtilmiştir.

Almanya T/A 11, T/A 9, T/A 20
Hollanda N/TUR 106, N/TUR 111, N/TUR 121
Belçika B/T 8, B/T 16
Avusturya A/TR 3, A/TR 4
Fransa SE 208-01 FT, SE 208-02 FT, SE 208-30 FT, SE 208-06 A FT, SE 208-28 FT, SE 208-09 FT
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti K.K.T.C/T.C. 3, K.K.T.C/T.C. 6
Romanya R/TR 3, R/TR 5, R/TR 6
Bosna-Hersek BH/TR 4, BH/TR 6, BH/TR 7
Çek Cumhuriyeti CZ/TR 111
Makedonya MC/TR 4, TR/MC 6
Lüksemburg TR/L 3, TR/L 5
Arnavutluk AL/TR 4, TR/AL 5Ç.Ü. Kabul Mektubu
Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi'nin başvuru esnasında bildirdiğiniz adrese göndereceği 'Kabul Mektubu' örneği.

Önlisans ve Lisans Kayıt Kılavuzu
Ön lisans ve Lisans Programlarına kayıt için gerekli belgeleri ve programları kayıt kılavuzundan öğrenin.

Kayıt Sonrası İşlemler Kılavuzu
Ön lisans ve Lisans Programlarına kayıt sonrasında yapılacakları kılavuzdan öğrenin.

İkamet Belgesi
Uluslararası öğrencilerin yapacağı ikamet tezkeresi başvurusunda istenen evraklar hakkında detaylı bilgi.

Genel Sağlık Sigortası
Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin yaptırabileceği sağlık sigortaları ile ilgili bildirime erişmek için aşağıdaki butonu tıklayınız.
uluslararası öğrenci merkezi (ISC) hakkında
İlk olarak 2011'de 'Uluslararası Öğrenci Ofisi' (ISO) olarak kurulan 'Ç.Ü. Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Uygulama Ve Araştırma Merkezi'nin (ISC) temel amacı, Çukurova'da eğitim alan uluslararası öğrencilerin başarılı ve sorunsuz bir öğrenim dönemi geçirmeleri için gerekli altyapıyı hazırlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için; kayıt döneminden mezuniyete kadar hem üniversite hem de devlet ile ilgili bürokratik işlemlerinde uluslararası öğrencilere rehberlik hizmeti veren merkez, aynı zamanda uluslararası tanıtım faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Bugün Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarından toplam 2.065 uluslararası öğrenci ISC'ye bağlı şekilde Çukurova Üniversitesi'ndeki eğitimlerini sürdürmektedir.
  daha fazla bilgi
> yönergeleruluslararası öğrencilerle ilgili yönergeler
> ÇUÖSÇ.Ü.Uluslararası Öğrenci Sınavı
> programlarönlisanstan doktoraya
> Çukurova’da yaşamsosyal yaşam ve kent”
> haberlerISO’dan haber ve duyurular
> sık sorulan sorularbelki de aradığın cevap burada
> medyagörseller ve tanıtım medyaları
> iletişimbize ulaşmak çok kolay
  sosyal medyadan > youtube facebook twitter    
Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Merkezi Tasarım, Tanıtım ve Oryantasyon Servisi
tasarım Bahadır ÇAPAR. Her hakkı saklıdır. ©2016 | isc.cu.ed.tr | iso.cu.edu.tr
  Site Haritası | Gizlilik | Yasal Uyarılar ve Sitenin Kullanımı