yönergeler | başvuru | ÇUÖS | programlar | haberler | SSS | medya | iletişim | çevirimiçi işlemler  
Genel Sağlık Sigortası
Uluslararası Bir Öğrencinin Sigortalanması
 
6111 sayılı yasaya göre Türkiye'de öğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından isteğe bağlı olarak sigortalanırlar. Bu sigorta, Genel Sağlık Sigortası (GSS) olarak adlandırılır. Dolayısı ile uluslararası öğrenci olarak Çukurova Üniversitesi'nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin bunun dışında özel bir sağlık sigortası yaptırmalarına gerek yoktur.Uluslararası Öğrenci Sağlık Sigortasını Nasıl Yaptırır?

1. 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin yedinci fıkrasında 6486 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik ile 29 Mayıs 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere uluslararası öğrencilerin genel sağlık sigortası (GSS) bildirimini kendilerinin yapmaları gerekmektedir. Buna göre ülkemizde öğrenim gören bütün uluslararası öğrencilerin, öğrenim gördükleri okullara ilk kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren üç ay içerisinde öğrenim gördükleri yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine yazılı talepte bulunmaları hâlinde genel sağlık sigortalısı tescil işlemlerinin yapılmasına başlanır. Yabancı uyruklu öğrencilerin ülkemize geldikten sonra adaptasyon sorunu yaşayabilecekleri, usulleri öğrenmelerinin zaman alacağı düşünülerek “üç ay” gibi geniş bir zaman dilimi tanınmıştır.


Bu süre içinde sigortalı olması gereken uluslararası öğrencilerin okullarının bulunduğu yerleşim yerindeki SGK birimine başvururken tek yapmaları gereken üniversite kayıt tarihini gösteren öğrenci belgeleri ile GSS yaptırmak istediklerini belirten bir dilekçe vermek. Bu şekilde başvuran öğrencilerin başvuru tarihlerini takip eden gün itibariyle bir yıllık genel sağlık sigortalılıkları başlatılmaktadır. Başka bir deyişle bir yıllık GSS primleri kendilerinden alınarak bir yıl boyunca sağlıktan yararlanma hakları başlamış oluyor. Bu şekilde genel sağlık sigortası tescilleri yapılan uluslararası öğrenciler, asgari ücret üzerinden hesaplanan genel sağlık sigortası primini kendileri ödüyorlar.

Uluslararası öğrenciler Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından bu şekilde genel sağlık sigortası kapsamına alınmakla beraber devlet sigortası yaptırmak bir zorunluluk değildir. Öğrenci öğrenim göreceği okula ilk kaydını yaptırdıktan itibaren 3 ay içerisinde genel sağlık sigortalısı olmak için özel şirketlerden sağlık sigortası satın almayı da tercih edebilir. Ancak SGK’nın verdiği hizmetlerin karşılığında aldığı prim oranının düşüklüğü dolayısıyla tüm yabancı öğrencilere SGK sigortalısı olmayı tercih etmeleri tavsiye edilmektedir.

Yukarıda ki açıklamalar genel bir çerçeve sunduğu için sigorta primleri, koşulları, kapsam ve muafiyet gibi konularda güncel bildirimlerin Sosyal Güvenlik Kurumu resmî web sitesiiçeriğinden takip edilmesi gereklidir.Ç.Ü. Kabul Mektubu
Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi'nin başvuru esnasında bildirdiğiniz adrese göndereceği 'Kabul Mektubu' örneği.

Önlisans ve Lisans Kayıt Kılavuzu
Ön lisans ve Lisans Programlarına kayıt için gerekli belgeleri ve programları kayıt kılavuzundan öğrenin.

Kayıt Sonrası İşlemler Kılavuzu
Ön lisans ve Lisans Programlarına kayıt sonrasında yapılacakları kılavuzdan öğrenin.

İkamet Belgesi
Uluslararası öğrencilerin yapacağı ikamet tezkeresi başvurusunda istenen evraklar hakkında detaylı bilgi.

Genel Sağlık Sigortası
Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin yaptırabileceği sağlık sigortaları ile ilgili bildirime erişmek için aşağıdaki butonu tıklayınız.
uluslararası öğrenci merkezi (ISC) hakkında
İlk olarak 2011'de 'Uluslararası Öğrenci Ofisi' (ISO) olarak kurulan 'Ç.Ü. Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Uygulama Ve Araştırma Merkezi'nin (ISC) temel amacı, Çukurova'da eğitim alan uluslararası öğrencilerin başarılı ve sorunsuz bir öğrenim dönemi geçirmeleri için gerekli altyapıyı hazırlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için; kayıt döneminden mezuniyete kadar hem üniversite hem de devlet ile ilgili bürokratik işlemlerinde uluslararası öğrencilere rehberlik hizmeti veren merkez, aynı zamanda uluslararası tanıtım faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Bugün Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarından toplam 2.065 uluslararası öğrenci ISC'ye bağlı şekilde Çukurova Üniversitesi'ndeki eğitimlerini sürdürmektedir.
  daha fazla bilgi
> yönergeleruluslararası öğrencilerle ilgili yönergeler
> ÇUÖSÇ.Ü.Uluslararası Öğrenci Sınavı
> programlarönlisanstan doktoraya
> Çukurova’da yaşamsosyal yaşam ve kent”
> haberlerISO’dan haber ve duyurular
> sık sorulan sorularbelki de aradığın cevap burada
> medyagörseller ve tanıtım medyaları
> iletişimbize ulaşmak çok kolay
  sosyal medyadan > youtube facebook twitter    
Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Merkezi Tasarım, Tanıtım ve Oryantasyon Servisi
tasarım Bahadır ÇAPAR. Her hakkı saklıdır. ©2016 | isc.cu.ed.tr | iso.cu.edu.tr
  Site Haritası | Gizlilik | Yasal Uyarılar ve Sitenin Kullanımı