yönergeler | başvuru | ÇUÖS | programlar | haberler | SSS | medya | iletişim | çevirimiçi işlemler  
Uluslararası Öğrencilerin Çukurova Üniversitesi'ne Kaydı
Çukurova Üniversitesi'ne Kayıt Olmak!
 
Çukurova Üniversitesi'ne kayıt yaptırmaya hak kazanan uluslararası öğrenci adaylarının aşağıdaki belgelerin asıllarını ve noter veya Türk Büyükelçiliği/Konsoloslukları tarafından onaylanmış Türkçe çevirilerini Çukurova Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi hâlde adayların nihai kayıtları yapılmaz. Kayıt belgelerinin İngilizce çevirileri öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından kabul edilmez.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Türk uyruklu olmayan öğrencilerin (Türk, K.K.T.C. vatandaşları ve 'Mavi Kart' sahibi yabancı uyruklular hariç) Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra 30 gün içerisinde Adana Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'nden 'Öğrenim Amaçlı İkamet Tezkeresi' edinmesi zorunludur. K.K.T.C. vatandaşlarının bu tezkereyi almalarına gerek yoktur. Bunun yerine nüfus müdürlüklerinden alacakları 'Yabancı Uyruklu Kimlik Numarası' ile kayıtlarını gerçekleştirebilirler.
(!) İkamet tezkeresi başvurusunda istenen evraklar hakkında detaylı bilgilerin verildiği döküman için aşağıdaki butonu tıklayınız.
Uluslararası Öğrenci Kaydı İçin Gereken Evraklar

     Uluslararası öğrencilerin Çukurova Üniversitesi'ne kayıt esnasında sunması gereken belgeler şunlardır:

1- Lise Diploması: Lise diplomasının aslı ve noter veya Türk Büyükelçiliği/Konsoloslukları tarafından onaylanmış Türkçe çevirileri. Orjinali Türk dilinde basılan diplomalar için çeviri gerekli değildir, bununla beraber noter onaylı diploma örneği ve diploma aslının ikisinin de verilmesi zorunludur.

2- Denklik Belgesi: Türk liselerinden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ya da ülkenizdeki Türk Konsolosluklarından alınacak Denklik Belgesi. Türkiye Cumhuriyeti Mili Eğitim Bakanlığı tarafndan verilen diplomalar için denklik belgesine gerek yoktur.

3- Sınav Belgesi: Sınav belgesinin aslı ve noter ya da ülkenizdeki Türk Büyükelçiliği/Konsolosluğu'ndan onaylı Türkçe örneği

4- Lise Transkripti: Lise diploması traskriptinin aslı ve noter ya da ülkenizdeki Türk Büyükelçiliği/Konsolosluğu'ndan onaylı Türkçe örneği.

5- Öğrenim Vizesi: Ülkenizdeki Türk Büyükelçilikleri/Konsoloslukları tarafından verilmiş 'Öğrenim Vizesi' sayfası dahil, pasaportun aslı ve Türkçe'ye çevrili noter ya da ülkenizdeki Türk Büyükelçiliği/Konsolosluğu'ndan onaylı Türkçe örneği.

6- Öğrenim Vizesi ve İkamet Tezkeresi: Türk uyruklu olmayan öğrenciler (K.K.T.C., Suriye vatandaşları ve 'Mavi Kart' sahipleri hariç), Türkiye'nin dış temsilcilikleri tarafından verilen "Öğrenim Vizesi"ni kayıt esnasında sunmak zorundadırlar. Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi'nin başvuru esnasında bildirdiğiniz adrese göndereceği 'Kabul Mektubu' ile Türk Büyükelçiliği/Konsolosluklarına öğrenim vizesi için başvurunuz. Türkiye'ye vizesiz giriş yapma hakkına sahip ülkelerin vatandaşları dahil (K.K.T.C., Suriye vatandaşları ve 'Mavi Kart' sahipleri hariç) öğrenim vizesi olmaksızın Türkiye'ye giriş yapanların kayıtları yapılmayacaktır. Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Şubesi tarafından düzenlenen öğrenim amaçlı 'İkametgâh Tezkeresi'ni ibraz etmeleri zorunludur. Geçerli bir öğrenim amaçlı bu tezkereye sahip öğrencilerin ayrıca öğrenim vizesi almalarına gerek yoktur.

7- Öğrenci Katkı Payı: Öğrenci katkı payı veya öğretim ücreti makbuzu (kayıt gününde öğrenci işleri daire başkanlığından alacağınız öğrenci numarası ile bankaya yatırılması gerekmektedir dolayısı ile kayıt tarihinden önce yatırmanız mümkün değildir).

8- Fotoğraf: Birbirinin aynı, yeni ve cepheden çekilmiş, 45 x 60 mm ölçülerinde 16 adet fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafların beyaz arka planlı, biyometrik özellikleri yansıtabilen ve tanınmayı zorlaştırmayacak nitelikte olması gereklidir.

9- Türkçe Dil Yeterlilik Belgesi: Bu belgenin aslının ve onaylı bir örneğinin sunulması, öğretim dili Türkçe veya İngilizce olan programlara yerleşen adayların öğrenime başlayabilmesi için gereklidir. En az B1 seviyesinde TÖMER sertifikası sunamayan adaylar Çukurova TÖMER’den Türkçe kursu almak şartıyla hak kazandığı programa kayıt yaptırabilir. Öğretim dili Türkçe olan liselerden mezun olan öğrencilerden ayrıca Türkçe yeterlik belgesi istenmez.

10- TOEFL veya YDS İngilizce Sınav Sonuç Belgesi: TOEFL veya YDS İngilizce sınavlarına ait geçerli bir sonuç belgesinin aslı ve onaylı örneği sunulmalıdır. Öğretim dili kısmen veya tamamen İngilizce olan programlara yerleşen adayların öğrenime başlayabilmesi için bu belgeler gereklidir ancak, öğretim dili Türkçe olan programlar için istenmemektedir. Ellerinde sınav sonucu olmayan adaylar Çukurova Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından İngilizce muafiyet sınavına tabi tutulacaklardır, muafiyet sınavını geçemeyen adaylar İngilizce hazırlık sınıfına alınacaklardır.Önlisans ve Lisans Kayıt Kılavuzu
Ön lisans ve Lisans Programlarına kayıt için gerekli belgeleri ve programları kayıt kılavuzundan öğrenin.

İkamet Belgesi
Uluslararası öğrencilerin yapacağı ikamet tezkeresi başvurusunda istenen evraklar hakkında detaylı bilgi.

Genel Sağlık Sigortası
Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin yaptırabileceği sağlık sigortaları ile ilgili bildirime erişmek için aşağıdaki butonu tıklayınız.
uluslararası öğrenci merkezi (ISC) hakkında
İlk olarak 2011'de 'Uluslararası Öğrenci Ofisi' (ISO) olarak kurulan 'Ç.Ü. Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Uygulama Ve Araştırma Merkezi'nin (ISC) temel amacı, Çukurova'da eğitim alan uluslararası öğrencilerin başarılı ve sorunsuz bir öğrenim dönemi geçirmeleri için gerekli altyapıyı hazırlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için; kayıt döneminden mezuniyete kadar hem üniversite hem de devlet ile ilgili bürokratik işlemlerinde uluslararası öğrencilere rehberlik hizmeti veren merkez, aynı zamanda uluslararası tanıtım faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Bugün Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarından toplam 2.065 uluslararası öğrenci ISC'ye bağlı şekilde Çukurova Üniversitesi'ndeki eğitimlerini sürdürmektedir.
  daha fazla bilgi
> yönergeleruluslararası öğrencilerle ilgili yönergeler
> ÇUÖSÇ.Ü.Uluslararası Öğrenci Sınavı
> programlarönlisanstan doktoraya
> Çukurova’da yaşamsosyal yaşam ve kent”
> haberlerISO’dan haber ve duyurular
> sık sorulan sorularbelki de aradığın cevap burada
> medyagörseller ve tanıtım medyaları
> iletişimbize ulaşmak çok kolay
  sosyal medyadan > youtube facebook twitter    
Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinasyon Merkezi Tasarım, Tanıtım ve Oryantasyon Servisi
tasarım Bahadır ÇAPAR. Her hakkı saklıdır. ©2016 | isc.cu.ed.tr | iso.cu.edu.tr
  Site Haritası | Gizlilik | Yasal Uyarılar ve Sitenin Kullanımı