ÇUÖS nedir?

"Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Seçme Sınavı"

Kısa adı ile ÇUÖS olarak anılan Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı, üniversitemizin ön lisans ve lisans programlarına yönelik uluslararası öğrenci başvurularının kabulü için 2012 yılından beri yapılan bir seçme sınavıdır. Sınav, gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında faaliyet gösteren çeşitli merkezlerde her yılın nisan ya da mayıs ayları içerisinde yapılmaktadır. IQ ve matematik testlerinden ibaret olan ÇUÖS; 40'ı IQ (mantık), 40'ı matematik alanlarından olmak üzere çoktan seçmeli şekilde hazırlanmış toplam 80 sorudan oluşmaktadır.

Sınav süresi 120 dakika olan ÇUÖS'de her soru Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinde hazırlanarak adaylar bu dillerden herhangi birinde sınava girebilir. Sınav puanı hesaplanmasında 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürür. Bu sınavdan alınan sonuçların değerlendirilmesi ile sınavdan başarılı sayılan adayların Üniversite tercih dönemi başlar.

ÇUÖS başvurusu

Çukurova Üniversitesi uluslararası öğrenci sınavı başvurusu internet üzerinden çevirimiçi olarak alınmaktadır.

Sınav tarihi

ÇUÖS, olağan koşullar altında nisan veya mayıs ayı içerisinde olmak üzere yılda bir kez önceden ilan edilen sınav merkezlerinde aynı anda yapılır.

Sınav süresi

ÇUÖS, tüm sınav merkezlerinde eş zamanlı olarak yani aynı anda başlar ve 120 dakika sürer.

Sınav Dilleri

Sorular; Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinde hazırlanmaktadır. Adaylar bu dillerden birinde sınava girebilir.

Sınav soruları

ÇUÖS, 40 IQ ve 40 Matematik olmak üzere toplam 80 sorudan oluşmaktadır.

Değerlendirme

Sınav puanı hesaplanmasında 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürür.

ÇUÖS başvuru kılavuzu

Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı ile ilgili başvuru kılavuzunu indirebilirsiniz.
Kontenjan listeleri ve Kayıt kılavuzu

Çukurova Üniversitesine ÇUÖS / YÖS sınavı ile uluslararası öğrenci kaydı alan akademik programlar ve bu programlara dair öğrenci kontenjanları, eğitim ücretleri ve üniversite kayıt kılavuzumuzu aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile görüntüleyebilirsiniz.

Ön lisans programları, uluslararası kontenjanlar ve öğrenim ücretleri

Lisans programları, uluslararası kontenjanlar ve öğrenim ücretleri

Çukurova Üniversitesi uluslararası öğrenci kayıt kılavuzu